termalne i lecznicze kąpieliska Europy Zdrowie w każdej kropli
szukaj
Sphider

Sphider

SELECT count(*) FROM categories WHERE parent_num=0
Table 'termal_list.categories' doesn't exist
SELECT * FROM categories WHERE parent_num=0 ORDER BY category
Table 'termal_list.categories' doesn't exist
top vert
zdrowie


Woda jest cenionym od tysiącleci, naturalnym środkiem leczniczym. Rzymskie termy, wznoszone przy źródłach greckie świątynie, orientalne łaźnie czy przeżywające swój rozkwit w XIX wieku europejskie uzdrowiska i kurorty zdrojowe nie pozostawiają wątpliwości - jeszcze zanim możliwe stało się badanie chemicznego składu wód i naukowa weryfikacja ich dobroczynnego działania, ludzie, niezależnie od szerokości geograficznej i okresu dziejów, wykorzystywali wody mineralnych i termalnych źródeł w łagodzeniu dolegliwości ciała i ducha. Czasami ich odkrycie wiąże się z przypadkowymi wydarzeniami, które, jeśli wierzyć miejscowym podaniom i legendom, pozwoliły na wskazanie źródeł o szczególnie silnym działaniu leczniczym. A to zabiedzony koń, który przez swój pożałowania godny stan uniknął zagrabienia przez armię, odzyskał zdrowie i siły po wypiciu wód ze źródełka, a to stary, słaniający się na nogach osiołek, osunąwszy się z wycieńczenia w błoto, odżył i pełen wigoru radośnie wyskoczył z błotnej kąpieli.

Obecnie, za pomocą metod naukowych, potwierdzono korzystny wpływ na zdrowie zawartych w podziemnych źródłach minerałów i pierwiastków, a także temperatury, ciśnienia i fizycznych właściwości wody. Słowacja, Węgry, Słowenia, Austria, Niemcy, Chorwacja, Czechy, Szwajcaria i inne kraje Europy, a wśród nich również Polska, bardzo dynamicznie rozwijają infrastrukturę wypoczynkową, leczniczą i rekreacyjną, opartą na zasobach termalnych i mineralnych wód. Bardzo zróżnicowana oferta obejmuje rodzinne aquaparki z imponującymi zjeżdżalniami, placami zabaw i ogromnymi basenami o fantazyjnych kształtach, termalne oazy relaksu i wellness, czasami niezwykle ekskluzywne, o nowoczesnej, futurystycznej architekturze i niezwykle wyszukanych zabiegach odnowy i pielęgnacji, nowoczesne medyczne centra zabiegowe i rehabilitacyjne oraz uzdrowiska - kameralne i pełne zieleni lub też kipiące luksusem i blichtrem pamiątki minionych wieków. Tętniące życiem letnie aquaparki, często położone są niedaleko granicy z Polską, a miejscowości zdrojowe w naszym kraju rozwijają w ostatnich latach infrastrukturę sportową i rozrywkową, zmieniając i unowocześniając swój wizerunek, aby móc kierować swoją ofertę zarówno do starszych, jak i młodszych gości. Amatorzy narciarskich urlopów w Austrii, Włoszech czy na Słowacji często nie wiedzą o wspaniałych możliwościach termalnych kąpieli, jakie kryją popularne narciarskie kurorty lub sąsiadujące z nimi miejscowości.

Niezależnie od tego, jaką formę korzystania z termalnych i mineralnych wód wybierzemy, warto poznać ich lecznicze właściwości oraz ewentualne przeciwwskazania i ograniczenia korzystania z zabiegów i kąpieli. Lista schorzeń i dolegliwości, które można łagodzić i leczyć przy pomocy termalnych i mineralnych wód, jest naprawdę imponująca. Najbardziej popularnymi chorobami, które łagodzone są dzięki zabiegom i kąpielom w wodzie czerpanej z podziemnych źródeł są choroby reumatyczne, skórne oraz kobiece, jednak niektóre z ośrodków specjalizują się w leczeniu chorób serca, osteoporozy, schorzeń laryngologicznych i wielu wielu innych. Bez trudu da się także odnaleźć kompleksy termalne, oferujące kilkudniowe specjalistyczne programy, np. przygotowane z myślą o zapracowanych i zestresowanych managerach, pomagające zwalczyc przewlekłe zmęczenie, schudnąć czy zlikwidować cellulit.

Portal www.goracezrodlo.pl prezentuje ponad 400 miejsc, w których można korzystać z podziemnego bogactwa Europy, jakim są mineralne i termalne wody. Pomaga wybrać odpowiednie miejsce na wodny urlop, znaleźć wyczerpujące informacje o leczniczym działaniu miejscowych źródeł, infrastrukturze medycznej i rozrywkowej. Znajdą tu Państwo informacje o noclegach w okolicy termalnych źródeł, sąsiadujących z nimi stokami narciarskimi a także zabytkami historii i kultury, które można znaleźć w okolicy. Mamy nadzieję, że przekonają się Państwo nie tylko o tym, że zgodnie z opinią Hipokratesa przyroda leczy choroby, lecz również osobiści doświadczą Państwo, jak jej naturalne skarby stają się niewyczerpanym źródłem dobrego samopoczucia, harmonii i sił witalnych.